Προκήρυξη θέσεων εισαγωγής φοιτητών/τριών στο Πρόγραμμα των Μεταπτυχιακών Σπουδών στην Ιστορική Έρευνα για το ακαδ. έτος 2024-2025

Ο αριθμός εισακτέων στο Πρόγραμμα κατ’ έτος ορίζεται κατ’ ανώτατο όριο σε τριάντα (30) μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/ριες, δέκα (10) ανά ειδίκευση σπουδών, και κατά κατώτατο όριο σε δώδεκα (12), τουλάχιστον τέσσερις (4) ανά ειδίκευση σπουδών. Σε περίπτωση που αυτός δεν συγκεντρωθεί, δεν θα λειτουργήσει η εν λόγω ειδίκευση.

Οι αιτήσεις και ο συνοδευτικός φάκελος προσόντων των υποψηφίων κατατίθενται σε έντυπη μορφή στη Γραμματεία του Τμήματος από 01.09.2024 έως και 15.09.2024. Στην αίτηση αναφέρεται η Ειδίκευση του Π.Μ.Σ. την οποία ο υποψήφιος/α επιθυμεί να παρακολουθήσει. Στον φάκελο προσόντων περιλαμβάνονται πλέον του βιογραφικού, αναλυτική βαθμολογία, πιστοποίηση του βαθμού γνώσης ξένων γλωσσών, (Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική, Ισπανική), τεκμήρια παρακολούθησης επιστημονικών συνεδρίων και ερευνητικής προϋπηρεσίας καθώς και δημοσιεύσεις, αν υπάρχουν.

Οι εξετάσεις και οι συνεντεύξεις θα πραγματοποιηθούν από 14 έως και 18 Οκτωβρίου 2024

(Αναλυτικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί εγκαίρως)

Προκήρυξη θέσεων εισαγωγής φοιτητών/τριών στην Ιστορική Έρευνα

ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΡΩΜΑΪΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ